BOŻONARODZENIOWA PROGNOZA POGODY NA ROK 2015

Jak co roku obserwowałem pogodę przez dwanaście dni poprzedzających Boże Narodzenie. Jej sprawdzalność była dość wysoka za czasów naszych dziadków, podobnie jak z Barbarą po wodzie i po lodzie, ale teraz w czasach postępującego Efektu Globalnego Ocieplenia – EGO, jej wiarygodność spada z roku na rok. O ile prognoza Barbary sprawdzała się mniej więcej 50/50 – jak twierdzi Pan Bogusz Woźniak, to prognoza Bożonarodzeniowa sprawdza się w coraz to mniejszym procencie. Ale potraktujmy to jako zabawę i zabawmy się w pogodowych przepowiada czy, a zatem:

STYCZEŃ: Słoneczny, wietrzny, ciepły i suchy, bez większych opadów.

LUTY: Słoneczny, ale z większym zachmurzeniem, ciepły i bez opadów.

MARZEC: Umiarkowanie zachmurzony, wietrzny, z opadami ale ciepły.

KWIECIEŃ: Pochmurny, ciepły, wilgotny z opadami.

MAJ: Pochmurny, ciepły z niewielkimi opadami,

CZERWIEC: Początkowo pochmurny, potem bardzo słoneczny, wietrzny a pod koniec miesiąca ulewy.

LIPIEC: Dość słoneczny, ale chłodny, bez opadów w II połowie.

SIERPIEŃ: W miarę ciepły, pochmurny i wietrzny, pod koniec bardzo słoneczny.

WRZESIEŃ: Zimny, pochmurny, wietrzny i deszczowy.

PAŹDZIERNIK: Zimny, pochmurny z wiatrem i niewielkimi opadami.

LISTOPAD: Pochmurny, trochę deszczowy, ale ciepły i wietrzny.

GRUDZIEŃ: Początkowo pochmurny potem bardzo słoneczny, wietrzny i – niestety – ciepły…

Według „Kalendarza Stuletniego” o. dr Mauritiusa Knauera rok 2015 będzie Rokiem Jowisza, co oznacza iż:

WIOSNA: Od 21.III aż do maja ma być chłodna i wilgotna, potem w maju ma być 12 dni ciepłych i słonecznych, a następnie aż do 21.VI będzie chłodniej.

LATO: Od 21.VI ma być zrazu chłodne i wilgotne dopiero w połowie lipca ociepli się, nastąpią gwałtowne burze i przyniosą falę wielkich upałów, które raz na 28 lat mogą być rekordowe i przynoszą suszę. Jednak do suszy dochodzi wtedy, gdy podczas lutego, marca, kwietnia lub maja dochodzi do zaćmienia słońca, (najbliższe całkowite zaćmienie słońca będzie miało miejsce 20.III.2015 r., ale będzie ono widoczne jedynie na Pn. Atlantyku, Wyspach Owczych, Morzu Norweskim i Grenlandzkim, Spitzbergenie, Morzu Arktycznym i Biegunie Północnym. W Polsce będzie ono widoczne, jako zaćmienie częściowe i będziemy je obserwować pomiędzy godziną 09:43 a 12:03 z maksimum 0 godzinie 10:52 CET – dane dla Krakowa), a zatem może nam grozić susza!

JESIEŃ: Jesień będzie wilgotna i deszczowa.

ZIMA: Ma być ona bardzo mroźna i śnieżna od 1.XII aż do Bożego Narodzenia, ale później mróz zelży, a opadów będzie niewiele. Od Świat do Nowego Roku będzie mroźno, ale bez śniegu.

A zatem przyszły rok zapowiada się całkiem ciekawie. Zapowiada się urozmaicona pogoda, szczególnie gdy wskutek EGO będzie nam wiało, co może doprowadzić do trąb powietrznych i innych zaburzeń atmosferycznych, które mogą spowodować ofiary w ludziach i zwierzętach oraz straty materialne. Obawiałbym się miesięcy letnich, w których może – wskutek „norymnych” opadów może dojść do wystąpień rzek i podtopień.

Jako grzybiarz cieszę się na mokrą jesień, bo to zwiastuje obfitość grzybów w lasach. Prawdę powiedziawszy, to nie mam powodów do narzekania – w ostatnich latach odnotowujemy rekordowe zbiory borowikowatych i innych grzybów jadalnych i niejadalnych. Pan Bednarz zwraca uwagę na niewielkie wysypy goryczaków żółciowych, które jakby znikły z naszych lasów, za to pojawiają się inne gatunki, których tu dawno nie było, a co stanowi dowód wprost na oczyszczające się z emisji przemysłowych Słowacji, Śląska i Skawiny środowiska Jordanowszczyzny. To cieszy. Niestety – trzebienie resztek lasów Puszczy Karpackiej likwiduje ten efekt i jak tak dalej pójdzie, to Jordanowszczyzna zacznie stepowieć i pustynieć, a Beskidy będą przypominały góry Arizony czy Newady. A tego nikt normalny na umyśle sobie nie życzy!

Robert K. Leśniakiewicz

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s