„Monografia” w Magistracie

Obrazek

W dniu wczorajszym, w Sali Posiedzeń jordanowskiego Magistratu miała miejsce prezentacja wspólnej pracy pt. „Jordanów – monografia miasta” (Bielsko-Biała 2013) pod redakcją Panów: mgr inż. Stanisława Bednarza i dr Piotra Sadowskiego, która została napisana przez: mgr inż. Stanisława Bednarza, Pana Józefa Kołodzieja, inż. Roberta Leśniakiewicza, ks. Marcina Maciążkę i dr Piotra Sadowskiego. Autorami ilustracji są: Stanisław Bednarz, Robert Leśniakiewicz, Arkadiusz Piszczek, Piotr Sadowski i Wacław Bednarz. Projekt okładki wykonał Bogdan Nosidlak.

Ta ogromna, 400-stronicowa praca została napisana w oparciu o konkretne źródła i i archiwa, takie jak m.in.: „Kronika Miasta Jordanowa”, archiwum Parafii Przenajświętszej Trójcy w Jordanowie, zbiory prywatne: Stanisława Bednarza, Pawła Matejki, Emenuela Merza, Arkadiusza Piszczka, Marii Pudo, Piotra Sadowskiego, Łukasza Stożka, i in.

Praca składa się z 11 części w których omówiono środowisko przyrodnicze Jordanowa i Ziemi Jordanowskiej, historię regionu do 1772 roku, historię miasta w czasie Galicji i Lodomerii, historię miasta w czasie I Wojny Światowej, dzieje miasta w Polsce Niepodległej, historię Jordanowa w czasie II Wojny Światowej, miasto w czasie Polski Ludowej, historię z kart parafialnej historii, o walorach poznawczych i turystycznych Jordanowa oraz aneks o zasłyszanych rzeczach z kościelnej ambony. Istnieje jeszcze jeden – osobny – aneks pt. „Niezwykłe fenomeny nad Jordanowem” autorstwa Roberta Leśniakiewicz, w którym opisał on legendy miejskie dotyczące UFO i innych dziwnych oraz tajemniczych wydarzeń z terenu naszego Miasta i Jordanowszczyzny. Będzie on zaprezentowany na Walnym Zebraniu TMZJ w dniu 27.II.2014 r.

Niezwykłe fenomweny nad Jordanowem - Kopia

Prezentacja tego niezwykle cennego opracowania trwała niemal dwie godziny, w czasie których dokonano streszczenia i omówienia poszczególnych rozdziałów „Monografii”. Nie muszę dodawać, że praca ta stanowi bezcenne źródło wiedzy o naszym Mieście i jego mieszkańcach na przestrzeni dziejów – od 1564 do 1992 roku.

I jeszcze słowo o stronie edytorskiej tego przedsięwzięcia. Książka ta została wydana naprawdę w doskonałym kształcie. Twarde okładki, niebanalny pomysł na grafikę, bogate ilustracje i doskonały papier – wszystko to tworzy naprawdę porządne dzieło godne i autorów i Czytelników. A zatem zapraszam do lektury!

Prezentacja zdjęć Bogdana Nosidlaka z imprezy na stronie – http://www.grzybypl.blogspot.com/2014/02/monografia-w-magistracie.html 

Robert K. Leśniakiewicz  

Reklamy

6 comments

    1. No niestety – ta pozycja rozeszła się, jak cieplutkie bułeczki. Ale mam nadzieję, że zrobimy jakiś dodruk. Proszę cierpliwie czekać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s